koln

“Amacımız, En Kaliteli Ürünleri, Rasyonel Fiyat ve Maksimum Hizmet Politikasıyla Pazara Sunmak”

20 bini aşan geniş ürün yelpazesiyle sektörün lider kuruluşlarından olan Reis Makina, birçok farklı sektöre ürün sağlayan öncü markaların Türkiye’deki genel distribütörlüğünü yapıyor. Kendi bünyesindeki markaları ile de birçok alanda kullanılmak üzere ürün hizmeti sunan Reis Makina, 20’den fazla ülkeye  ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

 Dosya konumuz kapsamında dergimizin Aralık sayısı için bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Reis Makina Genel Müdürü Başar Demircan, Reis Makina’nın faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 Reis Makina’nın öncelikli amacının, sektörün talep ve ihtiyaçlarını karşılayan doğru atılımlar yaparak alanında en kaliteli ürünleri, rasyonel fiyat ve maksimum hizmet politikasıyla pazara sunmak olduğunu söyleyen Reis Makina Genel Müdürü Başar Demircan, değişen ihtiyaçlara hızlı ve etkin bir şekilde kaliteli ürünlerle çözüm sunmanın ana hedefleri olduğunu belirtti. Türkiye genelinde; yüzlerce Reis Shop Mağazası, binlerce bayii ve 400’ü aşan yetkili servis ile hizmet verdiklerini kaydeden Başar Demircan, Reis Makina’nın ürünleri hakkında teknik detaylar vererek, firmanın çalışmaları hakkında okuyucularımıza bilgiler verdi.

Öncelikle genel olarak firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

 100 yıla yaklaşan ticari geçmişiyle Makina, İnşaat, Enerji, Hırdavat ve Nalburiye sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren Reis Makina; Makita, Kipor, Lavor, Knipex, Dolmar, Leica, Virax, Gison, BMI, Bea ve Proxxon başta olmak üzere, küresel büyüklükte 100’ü aşkın farklı markanın Türkiye genel distribütörüdür.

Elektrikli El Aletleri, Endüstriyel Ürünler, Jeneratör ve Motorlar, Metal İşleme Makinaları, Bahçe Aletleri, El Aletleri, Yıkama Makinaları, İş Güvenliği ve Havalı El Aletleri Reis Makina’nın müşterilerine sunduğu başlıca ürün gruplarıdır. 20.000 çeşidi aşan zengin ürün yelpazesiyle Reis Makina, bulunduğu sektörün lider kuruluşlarındandır.

Reis Makina’nın kendi markalarıyla uluslararası kalite standartlarına göre üretilen FULL ve Kama By Reis Jeneratörler, Welder Kaynak Makinaları, Powerwash Yıkama Makinaları, Biglift Kaldırma ve İstifleme Makinaları, Rainpump Su Pompaları, Cora Kompresörler, MaxSafety İş Güvenlik Ekipmanları, Craft Metal İşleme Makinaları 20’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir.

Rasyonel fiyat ve maksimum hizmet politikası

Topçu Ailesi’nin sektörde oluşturduğu tarihsel güveni, ticari başarısıyla ve yenilikçi anlayışıyla geleceğe taşıyan Reis Makina, ISO 9001 Kurumsallaşma Projesini 2008 yılında tamamlamıştır. Yeteneklerin geliştirildiği, katılımın ve ekip çalışmasının özendirildiği Reis Makina’da öncelikli amaç; sektörün talep ve ihtiyaçlarını karşılayan doğru atılımlar yaparak alanında en kaliteli ürünleri, rasyonel fiyat ve maksimum hizmet politikasıyla pazara sunmaktır.

Reis Shop mağazaları Türkiye her bölgesinde

Türkiye genelinde; stratejik ticari ortak olarak adlandırılan yüzlerce Reis Shop Mağazası, binlerce bayii ve 400’ü aşan yetkili servis ile Reis Makina, içinde bulunmuş olduğu sektörün markalaşmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Profesyonel kullanıcılar için vazgeçilmez olan Reis Makina ürünleri, Türkiye’nin her bölgesinde bulunan Reis Shop mağazalarında, bayilerde ve yapı marketlerde son kullanıcılara sunulmaktadır.

Geleneksel değerleri kurum kültürünün temel yapı taşı gören Reis Makina, tüm Türkiye coğrafyasında, ticaretin yanında; müşterileriyle sevgi temelli dostluk köprüleri tesis etmiş, birlikte büyüme ve birlikte gelişmeyi kendine ilke edinmiştir.

 Ürün gamınızda yer alan elektrikli el aletlerinin teknik özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok tercih edilen ürünleriniz hangileri?

 Dünya’nın en büyük elektrikli el aleti üreticisi konumunda bulunan Makita, İnşaat Grubu, Ahşap Grubu, Metal Grubu ve Akülü Ürünler Grubu olarak dört ana temel üzerinde konumlanmıştır. Bu dört ana grupta 600’ün üzerinde akülü ürün olmakla birlikte 1.000’in üzerinde farklı ürün çeşidi bulunmaktadır. En büyük hedefi tüm olası işler için bir makina üretmek olan Makita bu alanda rakipsizdir. Çağımızın kablosuz yani akülü ürünlere evrildiği günümüzde tüm Ar-Ge yatırımlarını akülü ürünlere yapan Makita, her yıl yeni fikirlerle zorlu işleri kolaylaştırmayı önce hayal edip sonra hayali gerçeğe dönüştürecek makinalar üretmektedir.

Kullanıcılarına maksimum konfor sağlıyor

Ürettiği ürünlerde öncelikli olarak güvenliği temel alan Makita aynı zamanda ürünlerinde konforu da ön plana çıkarmayı planlamaktadır. Elektrikli modellerde çift yalıtım sistemiyle birlikte elektrik kaçaklarına karşı iç ve dış yalıtım ile elektrik çarpmalarına karşı, AVT (anti vibrasyon sistemi) ile kaslarda ki dezenformasyona ve uzun kullanımlarda yorulmaya karşı, geniş ve açılır kapanır siperleriyle kesilmelere karşı maksimum önlem alarak iş kazalarını minimum seviyeye indirmiştir. Ayrıca ergonomik tasarımlarıyla kolay kavranabilen, dar ve küçük alanlara girilebilir yapısı ve CE standartlarına göre minimum ağırlıklarıyla kullanımda maksimum konforu kullanıcılarına sağlamaktadır.

Dişli ayırma sistemi, yumuşak başlangıç, elektrik freni ve XPT(ekstra koruma sistemi) gibi teknik özellikleriyle kullanılan makinayı ve iş parçasını korumaktadır. Akülü ürün gruplarında bulunan ADT-Otomatik Tork Ayar Sistemi (Çalışma şartlarına göre kesme hızının makina tarafından otomatik ayarlanması), AFT-Aşırı Yük Algılama Sistemi (Çalışma sırasında cihaza aşırı yük bindiğinde makinanın otomatik olarak durdurulması) BRAKE-El Freni Sistemi (Tetikten el çekildikten sonra makinanın otomatik olarak durması) gibi sistemlerle hem kullanılan ürün hem de çalışılan iş parçası korunmaktadır.

Ülkesel dinamikler gereği en çok satılan ürün grubu inşaat grubudur. Bu gruptaki kırıcı-deliciler ağırlıkta olmak üzere özellikle HR2470 24mm çaplı elektropnömatik kırıcı-delici modeli sektörün en çok satılan modelidir. Ayrıca yine aynı grupta bulunan HR4002 40mm çaplı ve HR5202C 52mm çaplı modellerimiz kullanıcılar tarafından yoğunlukla talep edilmektedir. Metal işleme grubunda taşlama modellerimizden GA4530R, 9565CVR, GA7020 ve GA9020 modellerimiz, metal kesim tezgahlarından LW1401S ve LC1230 modelleri, Ahşap grubunda ise sunta kesme modellerinden HS7601 ve 5008MG modelleri sektörde kullanıcı tercihleri açısından öne çıkmaktadırlar.

Yakın dönemde elektrikli el aletleri sektörüne sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Yakın dönemde piyasaya çıkan yeni ürününüz varsa ürün hakkında bilgi alabilir miyiz?

2019 yılı son çeyreği itibariyle ve 2020 yılında ürün gamımıza birçok yeni model ve profesyonel ürün grubundan akülü ve elektrikli ürünler katılacaktır. 2018 yılı son çeyreğinde stoklarımıza dahil olan DTR180 demir bağlama makinası, DLW140 metal kesme makinası, DWT310 somun sıkma ve kesme makinası, DSC250 çelik çubuk kesme makinası DDF/DHP485 darbeli/darbesiz matkap vidalamalar ile birlikte 2020 yılı itibariyle ürün gamımıza katılacak DPB182 akülü şerit testere makinası, DSL800 akülü duvar zımparalama makinası, DRV150/DRV250 akülü perçin tabancaları, WR100 akülü cırcır anahtarı, MP100 akülü hava pompası gibi bir çok ürün ile sektöre hizmet vermeye devam edeceğiz.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız hakkında bilgi verebilirsiniz?

Ekibimiz, kullanıcıların her zaman doğru ürüne doğru fiyatla ulaşmasına imkan sağlamak amacıyla, ergonomik ve katma değeri yüksek ürünlerin seçimi, tedariki ve üretimi için yurt içi ve yurt dışı üreticilerimizle sürekli bir çalışma içerisindedir. Değişen ihtiyaçlara hızlı, etkin bir şekilde ve kaliteli ürünlerle çözüm getirmek ana hedefimizdir.

İthalat ve ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Güven veren öncü kimliği ve kurumsal yapısıyla, Türkiye’de üretim ve sanayinin gelişimine katkı sağlayacak profesyonel ürünlerin talebini bayilerimiz aracılığıyla karşılamaktayız. Diğer yandan da daha fazla istihdam sağlamak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla 2019 yılının 2’inci yarısında üretimine başladığımız Full Jeneratörlerini yurt içi ile birlikte yurt dışı pazarlara da açarak ihracat kanalımızı genişletme gayreti içerisindeyiz.

FULL markamızın kalite çizgisini uluslararası pazarlara hitap edecek şekilde oluşturmaktayız.

“Hizmette Özen, Serviste Güven”

Satış sonrası hizmette neler yapıyorsunuz? Türkiye geneli teknik servis ağından bahsedersek neler söylemek istersiniz?

 Satışını yaptığımız ürünlerle ilgili müşteri memnuniyeti ve markaya aidiyet bağının korunması için satış sonrası hizmetlerin de satış kadar önemli olduğunu düşünmekteyiz.

Türkiye’nin her yerinde “Hizmette Özen, Serviste Güven” sloganı ile satış sonrası hizmet faaliyetlerini yürüten Reis Makina, ürün ve hizmet kalitesini sürekli artırmayı ve müşteri memnuniyetini en ön sırada tutmayı ilke edinmiştir. Türkiye genelinde bulunan 400’ü aşkın servisimiz ve genel merkezimizde bulunan merkez servisimiz ile müşterilerimize servis hizmeti vermekteyiz.

Reis Servis projemiz ile Reis Makina’nın kurumsal kimliğine uygun yetkili servisler oluşturarak, müşterilerimize tüm yurt genelinde aynı standartlarda kaliteli servis hizmeti sunulmaktadır. Bunun için yetkili servislerimiz düzenli olarak ziyaret edilmekte, hizmet kalitemiz kontrol altında tutulmakta, servislerimiz eğitim programlarımıza dahil edilmektedir.

Ürünün kullanım ömrünü arttırmak amacıyla ürünün doğru kullanımı anlatılarak, periyodik bakımların zamanında yaptırılması tavsiye edilerek müşterilerimiz bilgilendirilmektedir.

2019 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2020 yılı hedef ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

 2019 inşaat sektöründeki daralma ile birlikte belirli ürün gruplarımızın talebinde düşüşler olmuştur, ancak geniş ürün yelpazemizin varlığı bu düşüşü çok fazla hissettirmemiş olup koymuş olduğumuz hedeflerimize ulaşmış bulunmaktayız. 2020 yılının da bu kapsamda daha iyi olacağını öngörmekteyiz.

Müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımımızla 2020’de de ürün tanıtımlarına yoğunlaşarak kullanıcıların taleplerini karşılamaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Ülkemizin geleceğine inanıyor ve güveniyoruz,  sektörümüzün de ülke ekonomisinde- ki önemini biliyoruz. Bu sebeple tüm ekibimizle ve sektördeki iş ortaklarımızla karşılıklı güven ve iş birliği anlayışı ile çalışmaya devam ederek sektörümüzü geliştirmeye ve ülkemize katkı sağlamaya devam edeceğiz.