Anasayfa » Bölgesel Esnaf » Ali Kemal Gündoğdu :Pazarın gelişmesinde en önemli unsur kurumsallaşmadır

Ali Kemal Gündoğdu :Pazarın gelişmesinde en önemli unsur kurumsallaşmadır

2007 yılında Samsun’da 4 firmanın birleşmesi ile oluşan Kartek Hırdavat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Makine Mühendisi Ali Kemal Gündoğdu ile söyleşi gerçekleştirdik. Gündoğdu: Bayilerin bize yaptığı kampanyaları anında müşteriye bizden de bir şeyler katarak yansıtmaktayız.” diyerek firma stratejileri ile ilgili bilgiler verdi.

Her yıl Pazar payımızı artırıyoruz 2007 yılının başlarında Samsun’da 4 büyük hırdavat toptancısı piyasada oluşan aşırı rekabetten ve kar marjlarının düşmesinden etkilenerek çözüm üretmek için bir araya gelmeye karar verdi.
Bunun için 6 ay süren toplantılar sonucunda kurulacak şirketin alt yapısı hazırlanarak ekim 2007’de Kartek Hırdavat ve Nalbur Ltd. Şti. kuruldu. Firmamız Örnek Sanayi Sitesi’nde ilk başlarda 2 bin 400 metrekare alanda; Şuanda 4 bin 800 metrekare kapalı alanda, 5 kişilik saha satış elemanı ile toplamda 24 kişilik ekibiyle hizmet vermektedir. Ortakların birbiriyle uyumu, çalışanların tecrübesi, müşterilere malzeme tedariğindeki hız ve ürün çeşidiyle bölgesinde hatırı sayılır bir pazar payına ulaşmıştır. Bu ivmeyle de her yıl pazar payını artırarak ve büyüyerek yoluna
devam etmektedir.

Zengin ürün çeşidi ile hizmet veriyor
Firmamız hırdavat ve nalbur ağırlıklı geniş ürün yelpazesine sahiptir. Bunun yanında elektrikli el aletleri, yalıtım malzemeleri, iş güvenliği ekipmanları, naylon branda ve çeşitleri, su hortumları, merdiven ve tekerlek çeşitleri ile 16hizmet vermektedir. Firmamız Kale Kilit, Samet, Cat El  Aletleri, Meridyen Vida, İzofalt Yalıtım, Özcanlar Kapı Kolları, Atlas Zımpara, Dekor Rulo, Hassan El Aletleri, Doğuş Fırça, Türk Henkel, Master Ürünleri, Karbosan, Yakar El Aletleri, Yaparlar bayilikleriyle hizmet vermektedir.

Malzemeleri eksiksiz gidermeye çalışıyoruz
Bayi seçerken dikkat ettiğimiz hususların başında; geçmişi ve sermayesi olan müşteriler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Yeni iş yeri açacak müşterilere biraz mesafeli durmaya çalışıyoruz. Kendi bayisi olduğumuz  firmaların bize tanıdığı
imkanları biraz daha geliştirerek müşterilerimizi alt bayi yapmaya çalışıyoruz. Kapasiteli müşterilerimizin malzeme
tedariğinde daha dikkatli ve hassas davranarak malzemesini eksiksiz gidermeye çalışıyoruz.

Müşteriyi her türlü yeniliklerden haberdar ediyoruz
Günümüzde gelişen teknolojiyle müşterinin hizmet alımı ve alternatifi çoğaldı. Bu yüzden sattığımız ürünleri ve piyasaya yeni çıkan ürünleri bayisi olduğumuz firmalarla birlikte hareket ederek müşteriye tanıtarak müşteriyi her
türlü yeniliklerden haberdar ederek elimizde tutmaya çalışmaktayız. Bayilerin bize yaptığı kampanyaları anında
müşteriye bizden de bir şeyler katarak yansıtmaktayız. Satış sonrası hizmetlerde en çok miadlı malzemeler ve elektrikli aletlerin arızası konusunda sıkıntı yaşamaktayız. Bunları da en hızlı şekilde çözmeye çalışıyoruz.

Mart ayı ile birlikte satışlarda artış oldu
2016 yılının ocak-şubat aylarının satışları diğer yıllara göre kış şartları ve ekonomik sebepler dolayısıyla beklentilerin altında gerçekleşti. Mart ayından itibaren birikmiş siparişler ve mevsimsel etkilerle satışlarda yükseliş trendi başladı. Bu sefer de işimizin yoğunluğunu ve oluşturan metal fiyatlarındaki yükseliş fiyatlara zam olarak yansımaya başladı ve bunu da anında müşteriye yansıtmaya zorlanmaktayız. 2016 yılının ticari anlamda sıkıntılı bir yıl olacağı görünüyor. Bunun en başlıca sebeplerinden biri büyük firmalarda görülen iflas ertelemelerin artması ve bununda o yörede silsile yoluyla tüm ticareti etkilemesi.

En büyük sıkıntı sermaye sıkıntısı
Hırdavat sektörünün en büyük sıkıntılarının başında sermaye kısıtlığı geliyor. Yeterli sermayesi olmayıp toptancılık yapmaya çalışan firmalar, giderleri karşılamak için malzeme bozdurup nakit sıkıntısı aşmaya çalışıyor bu da sektöre çok ciddi manada zarar veriyor. Firmaların kurumsallaşamaması aile şirketlerinde ciddi sorunlara yol açıyor, çok fazla firmanın olması da rekabeti artırıyor bu da ciddi manada karsızlığa yol açıyor. Sektörümüzün en ciddi sorunlarından biri de son bir iki yılda vadelerin uzaması ve ödeme şartlarında meydana gelen daralmadır.

Pazar kurumsallaşarak gelişir
Firmamız bölgesinde pazar payı olarak iyi bir yerdedir, oran olarak bir ölçümüz yok. Pazarın gelişmesinde en önemli
unsur kurumsallaşmadır. Kurumsallaşarak firmalar yeniden yapılanmalı güçlü bir finans yapısı kurulmalı
yine kendi markaları oluşturulmalıdır. Kartek Hırdavat ailesi olarak; bilgi birikimimizle, tecrübemizle bize destek olan tedarikçilerimize, bizi tercih eden müşterilerimize, bu malzemeleri kullanan amatör kullanıcılara, nalbur teknik
dergisine sonsuz sevgi ve saygılarımızı sunarız.

#alikemalgündoğdu #kartekhırdavat #kartek #hırdavat