Alemdarlar Hırdavat Ürün Çeşitliliği ile Öne Çıkıyor

2001 yılından bu yana Akhisar’da faaliyetlerine devam eden Alemdarlar Hırdavatı, dergimizin Ağustos sayısının esnaf köşesine konuk ettik. Bir aile şirketi olarak sektöre hırdavat ürünleri alanında hizmet veren Alemdarlar, kaliteli hizmet, uygun fiyat ve ürün çeşitliliğiyle müşterilerine hizmet veriyor.

Müşterilerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün çeşitliliğini artırmaya gayret ettiklerini belirten Alemdarlar Hırdavat firma yetkilisi Emre Alemdar, Akhisar’daki hırdavat sektörünün durumu ve firmaları hakkında bizlere bilgiler verdi.

 Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 2001 yılında Manisa’nın Akhisar ilçesinde kuruldu.18 yıldan beri demir, cıvata ve hırdavat sektöründe faaliyet gösteren dinamik bir firmadır.12 kişilik eleman kadrosuyla çalışan köklü ve kurumsal bir aile şirketiyiz. Kurulduğu günden bu yana kaliteli hizmet, uygun fiyat ve ürün çeşitliliğiyle hizmetlerine hep yenisini eklemiş, dost ve müşterilerinin beğenisini ve güvenini kazanmıştır. Bu destekle her gün büyümeye devam eden firmamız müşteri memnuniyetini amaç edinmiştir.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Her çeşit hırdavat malzemesi, demir, saç, profil, çatı kaplama malzemesi, gübre, tarım aletleri, inşaat malzemesi, zeytin ve zeytinyağı fabrikası kurulum makinaları ve kurulumu gibi çok geniş bir yelpazede hizmet sunuyoruz.

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Müşterilerimizin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün çeşitliliğimizi artırmaya, nakliye konusunda, satış sonrası sorunlar konusunda her zaman yanlarında olmaya çalışıyoruz. Müşteri şikâyetlerine göre hemen devreye giriyor, destek sağlıyoruz. Toptan ve perakende şekilde satışlarımız vardır.

Bayiliğini yaptığınız markalarla ilgili yaşadığınız bir sıkıntı var mı? Üretici firmalardan beklentileriniz neler? Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşabiliyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Bayilerimizin güvenilir olması, isteklerimize hızlı cevap vermesi, satış sonrası servis ağı ve süreklilik bizin için esastır. Bu doğrultuda çalışıyoruz.

2019-2020 yılı için öngörüleriniz nelerdir? Genel itibariyle sektörel anlamda gelecek yıldan beklentileriniz neler?

Ürün çeşitliliğimizi ve karlılığımızı artırmak yolunda daha sağlam, daha emin adımlarla yola devam etmek istiyoruz. Ülkemiz açısından güzel şeyler oluyor ve olacak. Maalesef dünya ve bölgemizdeki konjonktürden dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor. Piyasalarda tedirginlik var ama biz her zaman bir yıl önceki ciromuzu aşmak için uğraşıyoruz. Önümüze bakacağız ve sabırla, azimle, kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.

Pazar Payı Yüzde %50 Civarında

Bölgenizde hırdavat ve nalbur sektöründe ki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Memleketimizde müşteri portföyümüz geniş, buna bağlı olarak sektörün pazar payı da yüksektir.%50 civarında pazar payımız var.

 E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

Elektronik ticaret rekabeti artırıyor ama güvenli olmayan siteler rekabeti olumsuz etkiliyor.

Sizce Nalbur ve Hırdavat sektörü ile ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir? Bu konuda çözüm önerileriniz var mı?

Sektörü düşük kaliteli ürünlerin haksız rekabete neden olması, değişen döviz kurları, servis ağındaki sıkıntılar olumsuz etkiliyor. Bayilerimizi seçerken bu konulara dikkat ediyoruz. Satış sonrası servis hizmetlerine önem verilmesi, döviz kuruna bağlı kalmamamız bu sorunları çözmemize yardım edecektir. Bu da yerli ve milli üretimle ve destekle mümkün olacaktır. Yerli ve milli üretimle ürün çeşitliliğimizi artırarak dövize bağımlılığımızı azaltabiliriz. Kaliteden ödün vermeden müşteriye hızlı cevap vererek pazarımızı genişletebiliriz.