Alarko Carrier’dan, Doğal Gaz Faturalarını Düşürecek Öneriler…

alarko

İklimlendirme cihazları üreticisi Alarko Carrier’ın Isıtma Ürün Müdürü Erkan Mutlu, doğal gaz faturalarını düşürmeye yardım edecek öneriler paylaşarak, küçük ama etkili önlemlerle tasarruflu ısınmanın mümkün olduğunu belirtti. Kombi satın alırken verimli ve çevre dostu yoğuşmalı cihazların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Erkan Mutlu, kombi bakımının düzenli yapılmasının ısınma giderlerini azaltarak %15’in üzerinde tasarruf sağlayacağını sözlerine ekledi.

Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, ısıtma cihazlarının periyodik bakımının zorunlu olduğunu hatırlatan Mutlu, cihazların sürekli aynı verimle ve problemsiz çalışması, muhtemel arızaların önceden tespit edilebilmesi için, yılda bir kez yetkili servis tarafından bakım yapılmasının önemine değindi.

Kombilerin genellikle ilk yıllarında istisnai durumlar dışında bakıma ihtiyaç duyulmadığını söyleyen Mutlu, “Ancak bir yıl kullanıldıktan sonra cihazların bakıma ihtiyacı oluyor. Bu ihtiyaç ürünün cinsine, işletme koşullarına, bulunduğu ortama ve kullanım şekline göre değişkenlik gösteriyor. Çalışma koşullarına ve sıklığına bağlı olarak, zaman içerisinde cihazda kirlenme meydana geliyor. Mekanik aksamlar aşınıyor, orijinal ayarları bozuluyor. Bakım esnasında gerekli kontrol ve temizlikler yapılarak, cihazın yüksek performansla çalışması sağlanıyor, böylece elektrik ve yakıt giderleri azaltılıyor. Periyodik bakım ve doğru kullanım cihazın tam verimle çalışmasını sağlıyor.” dedi.

Erkan Mutlu tüketicilere, evde uygulayacakları küçük düzenlemelerle tasarruflu ısınmalarına yardımcı olacak tavsiyelerde de bulundu.

Tasarruflu Isınmanın Püf Noktaları:

 • Kombinin, geceleri ve evde olunmayan zamanlarda da düşük sıcaklıkta sürekli çalışır halde tutulması, kesintili yakmaya göre daha ekonomiktir. Kısa süreli açıp kapamalar daha fazla doğal gaz sarfiyatına neden olur. Kombi uzun süre kapalı kaldığında ev soğuyacağından, yeniden ısıtma için daha fazla yakıt tüketimi gerekir.
 • Hem konfor, hem de daha ekonomik çalışma için programlı oda termostatları kullanılmalıdır.
 • Her radyatörün gidiş hattına termostatik vana konulmalı ve oda sıcaklıkları bağımsız olarak ayarlanmalı, kullanılmayan odaların vanaları kısılmalıdır.
 • Bununla birlikte radyatör dönüşlerine de mutlaka dönüş vanası takılmalı, eğer son radyatörlerde ısınma problemi yaşanıyor ise dönüş vanaları üzerinden hidrolik balanslama yapılarak bu problem giderilmelidir.
 • Mekânın iyi bir yalıtıma sahip olması, pencere ve kapıların ısı kaybına imkân vermeyecek şekilde düzenlenmesi, daha az yakıtla daha iyi ısınma sağlamak için önemlidir.
 • Güney cepheli pencerelerden güneş ışığının eve girmesine özen gösterilmelidir. Kuzey yönlü pencerelerde ise geceleri panjur, perdelik ve rüzgârlıkların kapalı tutulmasına dikkat edilmelidir.
 • Radyatörlerin önüne eşya koyarak, üzerlerini perde veya objelerle kapatarak ısının verimli dağılması engellenmemelidir.
 • Radyatörlerin duvarla arasına, ısı yalıtım levhaları yerleştirilmelidir.
 • Evin kullanılmayan bölümlerinin radyatörleri kısılarak veya kapatılarak, yakıtın daha az harcanması sağlanmalıdır.

#DoğalGaz #Alarko #AlarkoCarrier #DoğalGazFaturaları #Öneri #Fatura

 

Bir yorum

 1. Kocaeli Petek Temizliği

  Kocaeli bölgesinde petek ve kombi bakımı için bizi arayabilirsiniz. 0262 331 15 69