Anasayfa » Genel » “ADANA’NIN EKONOMİK, KÜLTÜREL VE SOSYAL ALANLARDAKİ KAZANIMLARIMIZI EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARACAĞIMIZ”

“ADANA’NIN EKONOMİK, KÜLTÜREL VE SOSYAL ALANLARDAKİ KAZANIMLARIMIZI EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARACAĞIMIZ”

Geçtiğimiz günlerde yapılan oda seçimleri ile birlikte, meslek komite üye ve başkanları da değişti. Bu oluşum ile birlikte yeni bir döneme girildi. Acısan Teknik Hırdavat Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Acı’da bu yeni dönem içerisinde, Adana Ticaret Odası Meclis Başkanlığı’nı üstlenen isimler arasında yer alıyor. Sektörün ve bölgenin en güçlü isimleri arasında yer alan İsmail Acı’yı Nalbur Teknik dergisine konuk ederek sorularımızı yönelttik. Acı, yeni dönem çalışmaları ve projeleri ile ilgili bilgiler verdi.

Merhaba İsmail Bey, Öncelikle Adana Ticaret Odası Meclis başkanlığı göreviniz hayırlı olsun. Sektörümüzün içerisinde bir insanın bu mevkide olması bizi fazlası ile mutlu etmiştir. Sizin de duygu ve düşüncelerinizi öğrenmek isteriz?

1-7 Nisan 2018 tarihleri arasında başlayan Meslek Komiteleri ve Meclis Üyelikleri, ardından Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu, Meclis Başkanı ve Meclis Divanı, TOBB Delelgeleri ile Disiplin Kurulu seçimlerini, yapılan itirazlardan dolayı gecikmeli de olsa Adana tüccarına yakışır bir olgunlukla tamamlanmış bulunmaktayız. Ortaya çıkan tabloda, Oda Meclisimizin yarıya yakını yeni üyelerden oluşmuştur. Yapılan seçimler sonucu tüm sektörlerde yüksek temsil kabiliyeti bulunan Meclis üyesi arkadaşlarımız görev almıştır. Bir o kadar arkadaşımız da Meclis dışında kalmıştır. Ancak seçimlerin bir bayrak yarışı olduğunu unutmamak gerekiyor. Şöyle bir geriye baktığımızda, Odamızın kurulduğu 1894 yılından bu yana binlerce kişi çeşitli organlarda görev yapmış, her yeni dönemde bayrak yeni gelenlere emanet edilmiştir. Olaya bu mantıkla bakılması gerektiğini belirtiyor, bu vesileyle Odamızda görev alıp da halen yaşayanlara sağlık, yaşamını yitirenlere de rahmet diliyorum.

Öncelikle yeni çalışma dönemimizde başta Yönetim Kurulu olmak üzere, Meclis üyesi ve tüm organlarda görev alan arkadaşlarıma üstün başarılar diliyorum. Komite seçimlerindeki heyecan, özveri ve performanslarını Meclis çalışmalarında da göstereceklerine olan inancımı ifade etmek istiyorum.

Birlik, beraberlik ve uyumun getirdiği sonuç, tüccar ve sanayicilerimize ciddi olumlu katkılar sağlayacağına, bunun da üyelerimize kalite, performans, proaktif yaklaşım olarak yansıyacağına eminim. Birlik, beraberlik ve uyum içinde çalışarak, Adana’nın ekonomik, kültürel ve sosyal alanlardaki kazanımlarımızı en üst seviyeye çıkaracağımız inancındayım.

Adana Ticaret Odası olarak kısaca hedeflerinizden bahseder misiniz?

Adana Ticaret Odası olarak hedefimiz, şehrin ve üyelerimizin geleceğine olumlu katkılar sağlayacak, birlik ve beraberliğin yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleriyle entegre ederek tüccar ve sanayicilerimize yeni ufuklar açmaktır. Negatif algılardan kurtulabilmek için öncelikle dijitalleşme, fuar organizasyonları, turizm sektöründe çıtayı yükseltmek, katma değeri yüksek üretim, ihracat, kümeleşme, kadının ekonomideki payının artırılması yeni dönemdeki en öncelikli hedeflerimiz olmalıdır.

Hükümet ve TOBB işbirliği İle uygulanan Nefes Kredisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dış ticaret açığı, işsizlik, dövizdeki hareketlilik yakın coğrafyamızdaki olumsuzlukların tüccarımızın üzerindeki negatif yansımasının, en az oranda ve kısa süreli olmasını diliyorum. Bu süreçte Hükümetimiz ile TOBB’nin işbirliğiyle uygulamaya konulan 200.000 TL.’lik nefes kredisinin finans sıkıntısı çeken üyelerimiz açısından çok önemli bir kaynak olarak değerlendiriyorum. Bu kaynağın her kuruşu Adana ekonomisine katkı olarak yansıyacağına inanıyorum.

Son olarak firmanız Acısan Maine’nin da içerisinde faaliyet gösterdiği Hırdavat, Nalbur ve Makine sektörü ile alakalı genel bir değerlendirme almak isteriz.

Tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde döviz hareketliliği ister istemez bir tedirginlik yaratmaktadır ve bu tedirginlik sektördeki iş hacmini daraltmaktadır. Ama ben her zaman pozitif düşünme taraftarıyım, moralimizi bozmadan işlerimizle alakalı gerekli geliştirme ve güncellemelerimize ara vermeden devam etmenin çok daha faydalı olacağını düşünmekteyim.

Ek olarak ithalat ya da sadece al sat ticareti yapan meslektaşlarıma önerim işinizin bir kısmını da yine işimiz ile alakalı imalata yönelmemizdir. İmalat sanayi her türlü bağımlılığı azaltmaktadır. Gerek ithalatçıya gerekse imalatçıya olan göbek bağını kesmelidir. İşin bir ucundan üretilen ürünün ne olduğu çok önemli değil, önemli olan sadece size ait özel bir ürün olması tercih edilmeniz için birçok nedenden daha etkilidir.

Acısan Teknik Hırdavat Yönetim Kurulu Başkan ve Adana Ticaret Odası Meclis Başkan’ı

İsmail ACI