Anasayfa » Röportaj » 55 Ülkede Tunalı Markası
Tunalı

55 Ülkede Tunalı Markası

Aksaray’da üretim faaliyetlerine devam eden Mardemir Ltd. Şti, Tunalı markası ile el arabası, koli taşıma arabası, kürek, merdiven üreterek 50’den fazla ülkeye ihracat yapmaya devam ediyor. Tunalı markasını yakından tanımak adına röportaj yaptığımız Aytaç Arıbaş sorularımızı yanıtladı.

 Firmanızdan bahseder misiniz?

Türkiye’nin ilk el arabası fabrikalarından olan TUNALI el arabaları 1970’li yıllarda kurulmuş olup Mardemir Ltd. Şti. bünyesinde ‘’TUNALI ‘’ markası ile tanınmaktadır. Aksaray’da kurulan fabrika zaman içinde atölye imalatından profesyonelleri imalata; Aksaray organize sanayi bölgesinde 4.000 metrekaresi kapalı 10.000 metrekare sahada devam etti. Günlük üretimi 1.000 adetken değişen dünya teknolojisini takip ederek, yeni robotlar ve yeni teknoloji markalar alarak 2010 yılı başında 2.000  adet/gün kapasitesine çıkardı. Yıllık 40.000 ton metal işleme kapasitesi ile sürekli ARGE çalışmaları yaparak yeni modeller geliştirdi. Şuan 50’ye yakın ülkeye ihracat yaparak ülkemiz ve Aksaray ticaretine, konusunda lokomotif misyonu üstlenmiştir. Profesyonel imalat ve dış ticaret kadrosuyla ihracat yaptığı 50 ülkeye ilave olarak yeni ikili görüşmeler ile hedef ülke ve yeni müşteri tespit çalışmaları yapmaktadır. Kaliteyi ve en uygun dünya fiyatını tespit ederek dünya ticaret arenasında her zaman rol sahibi olmuş ve olmaktadır. İhracatlarımızı kara, deniz ve demiryolu ağları ile dünyanın her yönüne ulaştırabilmekteyiz. 75 lt. ve 100 lt. kapasiteli değişik model ve ebatlarda üretim  yapmaktayız. Halen Aksaray ilinde bulunan organize sanayi bölgesindeki fabrikamızda yeni ufuklara emin adımlarda ilerlemekteyiz.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz aynı zamanda ürünlerinizi pazardaki diğer ürünlerden ayıran özellikler nelerdir?

Uzmanlık alanımızda el arabaları üretimi var. Bunun dışında üretimimizde; kürek, teker, koli taşıma arabaları, merdivenler bulunuyor.

İmalat süremizin kısa  olması, nakliye süremizin kısa olması, iki üretim hattımızın olmasından dolayı müşteri taleplerini hemen karşılamamız, sık yaptığımız müşteri ziyaretlerimiz, Fuarlara katılmamız gibi sebeplerle daha seçilir bir marka olduğumuzu düşünüyoruz. Bunun dışında üretimimizde hammadde kalitesini oldukça önemsiyoruz. Bu da pazarda tercih edilebilir bir noktaya getiriyor bizi.

Satış kanallarınız nasıl işliyor?

Yurt içi satışlarımız bulunmuyor. Sadece yurt dışına satış yapıyoruz. 50’ye yakın ülkeye ihracatımız mevcut satış kanallarımız iki türlü ilerliyor; bazı ülkelerde ülkenin büyüklüğü ve kapasitesine göre bayilik veriyoruz. İyi bir partner bulduysak sözleşmemizi imzalayıp sadece onun üzerinden gidiyoruz. Ülkede partnerimiz zayıfsa bir kaç bayi ile çalışabiliyoruz. Her ikisini de uyguladığımız ülkeler var.

Yapı Fuarı’nı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yapı Fuarı beklediğimizden daha iyi geçti. Selektif ve kaliteli müşteriler geldi. Bu yıl gördüğüm kadarı ile katılımcı sayısında düşüş var.

#Tunalı #Mardemir #Elarabası #kolitaşımaarabası #kürek #merdiven #ithalat #AytaçArıbaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*