“52 Yıldır Sunduğumuz Sürdürülebilir Çözümlerimiz ile Müşterilerimizin Daimi Çözüm Ortağı Olmayı Tercih Ediyoruz”

Aşındırıcı sektöründe üretimini yaptığı ürünlerle adından söz ettiren Egebant, Covid-19’un  etkisine rağmen bu yılki hedeflerine paralel bir şekilde büyümesini sürdürüyor. Kendi ürün grupları yanında dünyaca ünlü 3M firmasının da 30 yılı aşkın süredir distribütörlüğünü yapan Egebant, yaptığı anlaşma ile 3M Cubitron II bant zımparalarının da üretimine başlamış durumda.

Egebant olarak Ar-Ge çalışmalarına ciddi bir kaynak ayırdıklarının altını çizen Egebant Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü İsmail Hatipoğlu, pazarlama alanında da stratejilerilerini yeniden belirlediklerini söylüyor. Kendi üretimleri olan flap disk zımpara kampanyası ile bayi çalışanlarını da destekleyerek satışlarını artırmayı hedeflediklerini belirten Hatipoğlu ile son dönemde yaptıkları çalışmalar ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanızın gündemdeki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Dünyada ve ülkemizde geçirdiğimiz bu zor günlerde, önceki senelerde yapmış olduğumuz ve devam eden teknolojik ve üretim yatırımlarımızın gelişen yeni şartlara ayak uydurmak açısından çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreç içerisinde ziyaret alışkanlıklarımızın değişmesi daha verimli çalışmalar yürütmemize yardımcı oldu. Bu sayede 2021 yılı için hedeflediğimiz büyümeye paralel bir grafik sergiliyoruz.  Diğer yandan ürün ve hizmetlerimizi sunduğumuz en önemli sektörlerin başında yer alan otomotiv sektörü hammadde maliyetleri ile yarı iletken dediğimiz çip parçasındaki tedarik sorunu ve nakliye ücretlerindeki artışlar, üretim olarak bu yıl için beklentinin yaklaşık %20 altında seyretmesine neden oldu.

Hammadde fiyatlarındaki artışların direk araç maliyetlerini etkilemesi sebebiyle, üretici firmalara temin ettiğimiz aşındırıcı ürünler başta olmak üzere, diğer ürün gruplarında da hem işçilik sürelerini düşürebilmelerini sağlayacak sistem hem de alternatif ürün ile maliyetlerini iyileştirebilecek çözüm ve ürün önerileri sunmaya çalıştık.

Stratejik hedeflerimiz doğrultusunda bu yıl Türkiye’nin birçok noktasında yer alan bayi kanalımızı yeniden yapılandırdık. Bayilerimize uyguladığımız özel kampanyalar ile daha rekabetçi satış olanağı oluşturmalarına imkan sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca portföyümüzde bulunan tüm ürün gruplarını satmalarını sağlamak adına ilgili ürün gruplarında teknik eğitim ve bilgi desteği veriyoruz.  Özellikle bizim açımızdan önem arz eden ve kendi üretimimiz olan flap disk zımpara kampanyamız ile bayi çalışanlarını da destekleyerek satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz.

52 yıldır sunduğumuz sürdürülebilir çözümlerimiz ile sadece ürün tedarikçisi olmak yerine müşterilerimizin her zaman daimi çözüm ortağı olmayı tercih ediyoruz.

Son dönemde sektöre yeni ürün veya ürünler sundunuz mu? Bu dönemde en çok talep gören ürünleriniz hangileri oldu?

30 yılı aşkın süredir distribütörü olduğumuz 3M firmasıyla yaptığımız yeni anlaşma ile VAR (Value Added Reseller) projesi kapsamında, 3M Cubitron II bant zımparaların üretimine başladık.

Ayrıca 3M’in yeni geliştirdiği aşındırıcı ürünlerin lansman, tanıtım ve denemelerini bu süreçte tamamlayıp sonuçlandırmaya çalıştık. Bu yeni ürünler sayesinde son kullanıcı müşterilerimiz ciddi maliyet avantajı sağladılar.

Yine bu yıl 3M’in piyasaya sunmuş olduğu sprey boya tabancası, otomotiv sektörü başta olmak üzere birçok sektörde hem kullanım kolaylığı hem de ergonomik yapısı ve hafifliği ile yoğun ilgi gördü. Bu yoğun ilginin artarak devam edeceği kanaatindeyiz.  Müşterilerimiz tarafından büyük ilgi gören bu ürünlerin yanında konfeksiyonunu yaptığımız Klingspor markalı diğer ürünlerimiz ve distribütörü olduğumuz Dynabrade havalı el aletleri de yoğun talep görmektedir.

400’e yakın kişiyi istihdam ederek iş eldivenleri  ve flap disk ürettiğimiz Şanlıurfa üretim tesisimizde de yatırımlarımız artarak devam etmektedir. Burada yüzde yüz yerli olarak ürettiğimiz nitril ve poliüretan eldivenlerimiz, sanayinin her kesiminde kullanılmakta ve özellikle ithal ürünlere kıyasla tercih edilmektedir.

Firma olarak çalışmalarınızı son dönemde daha çok hangi alana (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Egebant olarak mekanik risklere karşı koruyucu eldiven pazarına yön veren global bir oyuncu olma ana amacımız doğrultusunda Ar-Ge faaliyetlerine ciddi kaynak ayırıyoruz.   Eldiven modellerimizi sektör ve pazar dinamiklerini takip edip, saha ve müşteri geri bildirimlerini analiz ederek geliştiriyoruz. Ürünlerimizi satışa sunduktan sonra yine geri bildirim toplamaya ve rutin performans testlerini uygulamaya devam ediyoruz. Elde ettiğimiz verilere dayanarak gerektiğinde ürünler üzerinde geliştirme projeleri yapıyoruz.   Bu çalışmalarımıza ek olarak, dokunmatik ekran uyumlu eldivenler, antistatik özellikli eldivenler, yağ ve sıvı geçirgenliği olmayan iki katmanlı kaplamaya sahip eldivenler geliştirmek üzere projelerimize devam ediyoruz. Ayrıca düzenli olarak eldiven üretiminde yaygın olarak kullanılan poliüretan ve köpük nitril kaplamaların daha yumuşak, daha dayanıklı ve daha ince versiyonlarını üretmek icin Ar-Ge projeleri geliştiriyoruz.   Bayilerimize yönelik üretimini yaptığımız iki tip eldiven ürünümüze olan yoğun talep neticesinde ihtiyaçlara hızlı cevap vermek adına yeni bir üretim ünitesi satın alıp devreye sokmuş bulunuyoruz.

Satış ve pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu alanda yaptığınız yenilikler var mı? Varsa kısaca bahsedebilir misiniz?

Dijital dönüşüm kapsamında iş süreçlerimizi iyileştirmek, hem bayilerimizin hem de bizim telefon trafiğimizi ve iş yükünü azaltmak, destek ekiplerimize zaman kazandırmak adına B2B yatırımı yapıp, uygulamaya geçmiş bulunuyoruz. Bu sayede sipariş sürecini daha hızlı ve daha sorunsuz olarak yönetiyoruz. En son teknolojik yazılım ve üretim imkanlarından faydalanırken bunun yanında pazarlama faaliyetlerimize de ayrı bir önem verdik. Pazarlama stratejilerimizi yeniden belirledik.

Stratejik iş ortaklarımız, şirket içi satış ekiplerimiz ve pazarlama ekiplerimiz ile ortak geliştirdiğimiz çalışmalar ve yeni projeler sonucunda hem iş süreçlerimizde hem de müşteri kanalında gözle görülür faydalar sağladık.

Covid-19 ile ivmesi artan dijitalleşmenin getirisi olan sosyal ve dijital medyanın görsel ve işitsel aktivitelere yönelim gösterdiğinin bilincinde olarak, müşterilerimize aynı yakınlıkta dokunmak adına dijital çalışmalarımıza hız kazandırdık. Bu yaptığımız çalışmaların marka bilinirliğimize katkısının olacağı görüşündeyiz.

Dijital olarak yürüttüğümüz faaliyetlerimizin yanı sıra, televizyon ve radyo reklamlarımız, sanayi bölgelerinde yaptığımız faaliyetler ile de müşterilerimize ürünlerimizi ve yeniliklerimizi sunmaktayız.  Ayrıca bu yıl 12-15 Eylül tarihleri arasında Dubai’de düzenlenen The Big 5 Dubai Fuarı’nda (Uluslararası Yapı ve İnşaat Fuarı) iş güvenliği ürünlerimiz, aşındırıcılar, yapıştırıcılar ve bant grubumuzla ve 26-29 Ekim tarihleri arasında Düssseldorf Almanya’da düzenlenecek olan A+A 2021 Fuarı’nda (Kişisel Koruma, İş Yerinde Güvenlik ve Sağlık Uluslararası İhtisas Fuarı) yüzde yüz yerli ürettiğimiz iş eldivenlerimiz ve diğer iş güvenliği ürünlerimiz ile ziyaretçilerimizle bir araya geleceğiz. Ardından uzun bir aradan sonra 10-13 Kasım tarihlerinde ise Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul’da Türkiye’nin İlk Hibrit Sanayi Fuarı olan Win Eurasia’da üç ürün grubumuzla hedef kitlemiz ile tekrar buluşacağız.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımınız ile bu alanda yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Çevre politikamız ile tesislerimizde proses girdilerini ve enerji kaynaklarını etkin kullanmakta, enerji tasarrufunu artıracak, atıkları azaltacak, kirliliği önleyecek yöntemler geliştiriyoruz.

Sürdürülebilir çevre anlayışımız ile “Sıfır Atık” projesini başlatarak, 2021 yılı son çeyreğinde Gebze ve Şanlıurfa üretim tesislerimizde bu projeyi hayata geçireceğiz. Sıfır Atık projesi ile atıkları kaynağında ayrıştırarak çevresel risklerin azaltılmasını sağlayacağız. Ayrıca kurduğumuz geri dönüşüm tesisleri ile de yeşil enerji alanlarında kendimizi geliştirmekteyiz.   Bununla birlikte, emisyonları azaltarak yenilenebilir kaynaklara dayalı bir enerji sisteminin geliştirilmesi için Şanlıurfa üretim tesisimizde tükettiğimiz enerjinin büyük bir oranını çatı üstü güneş enerjisi santrali ile üretmeyi planlamaktayız.

2021 yılının geride bıraktığımız dönemi firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

Ülkemiz ve dünya açısından zor geçen bu günlerde yatırımlarımız, öngörülerimiz ve sıkı çalışmalarımız neticesinde hedeflerimizle paralel bir grafik çizmekteyiz. Yılın geri kalanı için de tablonun değişmeyeceğini hatta şirketimiz adına daha iyi olacağı kanaatindeyiz.   Ülkemizde öngörülen makro büyüme sayesinde hem ilgili sektörlerin hem de ülkemizin daha başarılı olacağına inancımız tam. Devletimizin yeni almış olduğu ÖTV matrah güncellemesi kararı bir nebze de olsa sıfır araç satışında dolayısıyla üretiminde hareketlenmeye neden olacaktır.

Yakın gelecekte çip tedarik sorununun çözülmesi de beklenmektedir. Bu sayede üretimin tekrar yukarı doğru ivmelenmesini bekliyoruz.  Bitirmekte olduğumuz 2021 senesinin verdiği tecrübe ile 2022 yılı için özellikle sektörün canlanması ve aşılanma sonucu pandemi sorununun da büyük ölçüde çözüleceğini umarak, önümüzdeki sene daha da başarılı bir grafik çizeceğimizi düşünüyoruz.

Enflasyonun ve faizlerin düştüğü, daha istikrarlı ve üretimin tüm sektörlerde arttığı yeni bir yıl diliyoruz.