Anasayfa » İnşaat » 5 KITADA 30’DAN FAZLA ÜLKEDE EGELİ-EGESAN BAŞARISI

5 KITADA 30’DAN FAZLA ÜLKEDE EGELİ-EGESAN BAŞARISI

Aşındırıcı sektöründeki yarım asırlık tecrübesi ile sektörün duayenlerinden olan Egeli – Egesan; inşaat, gemi yapımı, denizcilik, otomotiv, metal işleme, kaynak, ana metal, ahşap sanayiine verdiği hizmetlerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Geniş ürün portföyü, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun çözümleri ve bayi geleneği ile başarı grafiğini her daim yükselten Egeli- Egesan’ı yakından tanımak adına Satış ve Pazarlama Müdürü Özgür Ulus ile dosya konumuz çerçevesinde söyleşi yaparak önemli detaylar aldık.

Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

Türk Aşındırıcı Taş ve Zımpara Endüstrisinin öncü kuruluşlardan biri olan Egeli – Egesan geniş ürün portföyü, uzman üretim ve saha kadrolarıyla 45 yılı aşkın süredir; inşaat, gemi yapımı, denizcilik, otomotiv, metal işleme, kaynak, ana metal, ahşap sanayiine hizmet veriyor.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan iki üretim tesisi ve 130’dan fazla çalışanı ile hizmet veren Egeli – Egesan ülkemizin lider aşındırıcı taş ve zımpara üreticileri arasında geliyor. Şirket yönetim ofisimiz ise 1970 bu yana Karaköy’de bulunuyor.

2015 yılının ikinci yarısında göreve gelen yönetim kurulumuz, Egeli ailesinden ikinci ve üçüncü nesil yöneticilerden oluşuyor. Egeli olarak iç ve dış pazarda hızlı bir büyüme hedefliyoruz; bu doğrultuda nitelikli insan kaynağı, üretim teknolojileri, kalite yönetimi ve satış kanalı yatırımlarımızı arttırıyoruz.

rsm6

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Bu yıl özellikle öne çıkan ürününüz var mı?

Egesan markasıyla kesme ve taşlama diskleri, seramik ve bakalit bağlayıcılı taşlama ve bileme taşları üretiyor, çelik, döküm, paslanmaz, taş ve çimento gibi farklı malzemelerinin işlenmesinde geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz.

Egeli markası altında ise metal ve ahşap işleme sanayiine için fiber ve flap diskler, rulo ve bant, mop ve skoç zımpara ürünleriyle hizmet veriyoruz.

Tüm ürün gruplarında özel ölçüler ve ürünler ile kullanıcı ihtiyaçlarına en uygun aşındırıcı çözümlerini geliştiriyoruz.

2016 yılında Egesan Pro ve Egesan Quality serileri ile farklı seviyedeki ihtiyaçlar için farklı segmentte ürünler pazara sunduk. Egesan Quality ile ustalarımızın ihtiyaçlarını en ideal maliyetler ile çözerken, Egesan Pro serisi ile daha zorlu uygulamalar için daha uzun ömürlü ve performanslı aşındırıcı çözümleri sunuyoruz. Yenilenen formülleriyle Egesan Pro ve Quality kesme taşları kullanım kolaylığı, çalışma hızı ve verimliliği bir arada sunuyor.

Yıllık üretim rakamlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne kadarlık kapasiteyle üretim yapıyorsunuz?

10.000m2 kapalı alanda modern üretim süreçleriyle hazırlanan Egeli – Egesan ürünleri Türkiye pazarında ve dış pazarlarda milyonlarca kullanıcının hizmetine sunuluyor. Üretim kapasitemiz orta ve uzun vadeli büyüme planımızdaki ihtiyaçlara yanıt vermeye hazır konumda bulunuyor.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? EGESAN hangi ülkelere ulaşıyor? Portföyünüze yeni ülkeler eklendi mi?

Egeli – Egesan markaları bugün 5 kıtada 30’a yakın ülkede kullanıcılarla buluşuyor. İhracatımızın büyük çoğunluğunu Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiriyoruz.

İhraç pazarları çok önemsiyor, gelişmiş sanayi ülkelerindeki beklentilere yanıt veren ürünler geliştirmek ve gelecekteki rekabet ortamına hazırlanmak için fırsat olarak görüyoruz.

Geride bıraktığımız yıl yeni pazarlara girdik , bu sene bu sayıyı arttırmayı hedefliyoruz.

Egesan olarak bayilik yapılanmanız hakkında bilgi almak isteriz.

Egeli – Egesan ürünleri oldukça geniş bir bayi ağı ile tüm Türkiye’de kullanıcılarına ulaşıyor. Egesan satış ve uygulama mühendisleri, ülkemizin endüstriyel olarak en gelişmiş ilk 30 şehrine öncelikli olarak hizmet götürüyor.

Bayi satış kanalımız, tecrübeli ekibimiz ve sektördeki köklü iş ortaklarımız bizlere her zaman güven veriyor.

Egeli – Egesan bir aile şirketidir. Yarım asıra yakın süredir birlikte çalıştığımız bayilerimiz ailemizin en önemli bireylerindendir. Şirket değerlerimizin temelinde, her ailenin temelinde bulunan dürüstlük, saygı, samimiyet sorumluluk gibi vazgeçilmez kavramlar yer alıyor. Bayilerimizle de bir aile bütünlüğü içinde hareket ediyoruz.

Ağustos ayında bayii toplantısı ile bir araya geldiğimiz bayilerimiz ve ekipleri ile Antalya’da oldukça güzel zaman geçirdik. Yönetim kurulumuzun da katılımıyla gerçekleşen bu toplantının tekrarını gelecek dönemlere de taşımak ve bu tür toplantılara hız vermek istiyoruz.

Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Teknik satış alanlarının tümünde olduğu gibi aşındırıcılarda da verdiğiniz hizmetin önemli bir öğesini “danışmanlık” oluşturuyor. Farklı malzemeleri, farklı üretim süreçleriyle işleyen kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun aşındırıcı çözümlerini bulup önermeniz gerekiyor. Yeni yönetim olarak bu doğrultuda çalışmalarımızı hızlandırdık. Yetkin ve konusunda uzman uygulama mühendisleri ile kullanıcılarımıza daha hızlı hizmet götürüyoruz.

İnovasyon eve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde talaşlı metal imalatında, kaynak, inşaat ve özellikle otomotiv sektöründe teknoloji baş döndürücü hızda ilerliyor aynı zamanda her gün üretim süreçleri daha da gelişiyor. Üreticiler, daha düzgün hatta hatasız yüzey kalitesi yakalamak ve bunu daha hızlı ve verimli yapmak için yarışıyor. Aşındırıcı sektöründe bitirme işlemlerinin payı her geçen gün artıyor.

Bizler de Ar-Ge çalışmalarımızın odağında kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerini rehber alıyor, ürün portföyümüzü bu doğrultuda sürekli olarak geliştiriyoruz .

rsm5

Aşındırıcı ve kaynak sektörünün Türkiye’de ki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

Tükiye’de çok köklü ve alanında uzman üreticiler var. Bunların bir kısmı Avrupa ve hatta dünyanın farklı coğrafyalarında söz sahibi organizasyonlar ve dünya standartlarında üretim yapıyorlar. Türkiye’nin toplam aşındırıcı üretim kapasitesi yakın coğrafyalarda lider durumda… Tüm bunlar sektörümüz ve milletimiz adına bizleri gururlandırıyor. Sektörümüzü bu seviyeye taşımak için çalışan tüm üreticilerimizi, sektör çalışanlarını ve iş ortaklarımızı kutluyoruz.

Bayrağı daha ileriye taşımak içinse çok çalışmak ve uluslararası arenada birlik olmak gerekiyor. İşe aşındırıcı üreticilerinin dernekleşmesi ve aşındırıcı standartlarını belirlemede dünyada söz sahibi konuma gelmesiyle başlamak gerektiğine inanıyoruz.

Türkiye ekonomisinde ana metal sanayi, döküm, kalıpçılık, talaşlı imalat, kaynak, gemi yapımı, inşaat, otomotiv ve yan sanayi gibi aşındırıcı sektörü için kritik sektörler önemli yer tutuyor. Bu sektörlerdeki olumlu tüm gelişmeler aşındırıcı sektörüne doğrudan yansıyor.

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Aşındırıcı ve hırdavat sektörü çok rekabetçi iç içe iki iş alanı… Bir yandan ucuz emek ve düşük denetim sayesinde Uzak Doğu markaları rekabetçi fiyatlarla pazarda pay alırken diğer yandan sektördeki küresel oyuncular Türkiye ve Orta Doğu odaklarını güçlendiriyor. Aynı zamanda sektör küresel olarak hızla konsolide oluyor, şirket satın almaları veya birleşmeler yaşanıyor.

Yerli üretimi ucuz mal rekabetinden koruyan, kaliteli, güvenli ve denetimli üretimi destekleyen yasal önlemlerin yerinde olacağı fikrindeyiz.

Sektörel anlamda 2017 geçtiğimiz 6 ayı nasıl değerlendirirsiniz?

Beklediğimiz gibi sektörümüz 2016 3. çeyreğindeki olumsuz havayı hızlıca geride bıraktı. İş ortaklarımız, diğer üreticiler ve komşu sektörden profesyoneller ile yaptığımız görüşmeler neticesinde sektörümüzün 2016’ya göre iyi bir büyüme yakalayacağını öngörüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Egeli – Egesan yeni yönetim ile birlikte başlayan değişim sürüyor. Bu süreçte sektörümüzdeki kullanıcı ve bayilerimizden öğrenmeye, müşteri ve kullanıcı taleplerine kulak vermeye büyük önem veriyoruz.

Yeni yatırımlar, güçlenen üretim ve satış ekiplerimizle daha iyi ürünler ve hizmet için var gücümüzle çalışıyoruz. Üretken ve ülke sanayisine koşulsuz katkı sunan bir şirket olma ilkelerini takip ettiğimiz kurucumuz Sayın İlhan Egeli’yi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

#egesan, #degisim, #aşindirici, #sektor