40 yıl boyunca “Basiretli Tüccar” olmaya çalıştım

erataş

2. TOS+H Expo katılımcılarından olan Erataş İş Güvenliği Ekipmanları bu yıl 40’ıncı yılını da kutladı. Genel Müdür Mehmet Emin Kuşçu’dan Nalbur Teknik dergisine özel fuara dair değerlendirme ve görüşlerini alırken aynı zamanda da Erataş’ın 40’ıncı yıl değerlendirmelerini aldık. Mehmet Emin Kuşçu’nun değerlendirmeleri.

“Uluslararası Firmalarda Artış Vardı”
Bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak, uluslararası üretici firmaların fuara katılımının daha fazla olduğunu gördük. Ziyaretçiler sayısal olarak fazla olmasa da ilgili ve konusunda uzman kişilerin gelmesi bizleri sevindirdi. Ayrıca Çalışma Bakanlığının düzenlediği etkinlikler, katılımcılar için çok yararlı oldu.

Organizasyon değerlendirmeleri
Öncelikle fuar organizasyonunun belirlediği ‘’ stant’’ ücretlerinin çok yüksek olduğunu belirtmek isterim. Biz Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde de fuarlara katılıyoruz ama bizde daha ucuz olması gereken fiyatlar daha yüksekti maalesef. Fuar alanında yaşadığımız bazı sıkıntıları ve yeterli tanıtımın yapılmaması ile ilgili görüşlerimizi, beklentilerimizi TİGİAD aracılığıyla organizasyon yapan arkadaşlara yazılı olarak ileteceğiz. Fuarda öne çıkan ürünler Kişisel Koruyucu Donanımları hemen hemen her türünü sergiledik. Ancak öne çıkardığımız ürün grupları; MSA firmasının gaz ölçüm cihazları, Güvenlik Kilitleme Sistemleri – LOTO- ve yorgunluk giderici paspaslara ağırlık verdik.

Sektör ve ekonomik değerlendirmeler
‘’ İş Güvenliği Ekipmanları’’ sektörü, fazla geçmişi olmayan, gelenekleri ve kuralları tam oluşmamış bir sektör. Ciddi bir sorumluluk isteyen böyle bir sektörün; TİGİAD gibi, Çalışma Bakanlığı gibi kural koyucu, yönlendirici kurumlara gerekliliğinin olduğunu düşünüyorum. Bizler çalışanların sağlığını doğrudan ilgilendiren ürünleri üreten, pazarlayan kurumlarız mutlaka doğru bilgi ve bilince sahip olmalıyız. 2016 tüm sektörler için kötü başladı bence. Yaşanan terör olayları, Dış politikalardaki olumsuzluklar bence ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Ben Yunanistan’ a, Bulgaristan’ a kara yoluyla çıktığımda yüzlerce Türk tırının yollarda gördüğümde gurur duyuyorum. Dışsatımın bu yeni ‘’Akıncıları’ nın hep çoğalmasını istiyorum. Dinamik ve zeki bir toplum olarak bu sıkıntıları da aşacağımıza inanıyorum

40. yıl mesajı
40 yıl önce henüz fakülte son sınıfta başladığım iş hayatımda aklımda yer eden bir söz beni çok etkilemiştir. ‘’ Basiretli Tüccar olmak’’ bende 40 yıl boyunca hep ‘’ Basiretli Tüccar’’ olmaya çalıştım.

 

#Erataş #ErataşİşGüvenliğiEkipmanları #TOSHExpo #TİGİAD #NalburTeknik #NalburTeknikDergisi