Anasayfa » Dosya Konusu » 3M Dünyanın En İyi 25 Şirketi Arasında

3M Dünyanın En İyi 25 Şirketi Arasında

Great Place to Work Enstitüsü, Dünyanın En İyi Çok Uluslu şirketlerini açıkladı. 2 milyon 700 bin çalışanın temsil edildiği araştırmanın birincisi Salesforce oldu. İkinci sırada Hilton yer alırken, üçüncü sıraya Mars, Inc yerleşti. Listenin 21.sırasında ise 3M yer aldı.

Great Place to Work Enstitüsü, 51 ülkede gerçekleştirdiği analiz ve araştırmaya dayanarak dünyanın en iyi çok uluslu işverenleri listesini açıkladı. 57 çok uluslu şirketin dahil olduğu araştırmada 2 milyon 700 bin çalışan temsil edildi. Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri araştırmasında Great Place to Work modeline ait güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhundan oluşan boyutlar analiz edildi. Aynı zamanda Culture Audit analizi ile şirketlerin İK uygulamaları ve politikaları değerlendirildi.

Birinci Salesforce, ikinci Mars, üçüncü Scandic oldu

Listenin bir numarası 32 bin çalışanı bulunan Salesforce oldu. İkinci sırada 161 bin çalışan sayısıyla Hilton gelirken, üçüncü sıraya 100 bin çalışana sahip Mars Inc yerleşti. Intuit Inc. dördüncü, The Adecco Group beşinci, DHL altıncı oldu. Mercado Libre’nin yedinci olduğu listede, Cisco sekizinci, Daimler Financial Services dokuzuncu, SAS Institute Inc ise onuncu oldu.

 Türkiye’nin en iyi 5 işvereni listeye girdi

 1. sıradaki National Instruments Corporation’ı Stryker, SAP SE, Hyatt Hotels Corporation ve Cadence Design Systems Inc takip etti. AbbVie’nin 16. olduğu listede, American Express kendine 17. sırada, SC Johnson ise 18. sırada yer buldu. EY 19. olarak listeye girmeye hak kazanırken, Admiral Group plc 20., 3M 21., Belcorp 22. olarak listeye girdi. Adobe Systems Incorporated’ın 23. sırada olduğu Avrupa’nın en iyi çok uluslu şirketleri listesinde, Natura 24., Scotiabank ise 25. oldu. Mayıs ayında açıklanan Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde de yer alan AbbVie, Hilton ve H&M Avrupa’nın en iyi çok uluslu şirketleri arasına girmeyi başardı.

Çalışanların yüzde 92’si kendilerine adil bir şekilde davranıldığını düşünüyor

 Araştırmada 2,7 milyon çalışan yorumundan elde edilen verilere göre, çalışanların iş yerinde birbirlerini önemsemeleri ve işi tamamlamak için fazladan çaba sarf etme konusunda gönüllü olmaları en dikkat çeken bulgular arasında yer aldı. Listeye giren şirketler en yüksek puanları çeşitlilik ve katılım boyutlarından aldılar. İlk 25 şirketteki çalışanların yüzde 92’sinden fazlası, cinsel yönelimleri, ırkları ve cinsiyetleri ne olursa olsun kendilerine adil bir şekilde davranıldığını düşünüyor.

İnovasyon kültürü geliri 5,5 kat artırıyor

Teknoloji ve iş yapış modellerinin iş yeri kültürünü dönüştürdüğüne dikkat çeken Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Dünya inanılmaz bir hızda değişiyor. Biz de bu değişime paralel olarak en iyi şirketleri değerlendirme ve ödüllendirme metotlarımızı geliştiriyoruz. Yeni modelimizin merkezinde şirketlerin çalışanlarına inovasyon için ilham vermelerine, yöneticileri ile organizasyon değerlerine bağlılıklarını artırıp insan potansiyelini maksimize etmelerine destek olmak yer alıyor. Son araştırmamız, tüm çalışanların inovasyona katılmasını sağlayan kapsayıcı bir kültüre sahip şirketlerin, yenilikçiliği daha az benimseyen şirketlere göre gelirlerini 5,5 kat artırdığını gösteriyor.” dedi.

Dünya genelinde uygulanan program Türkiye’deki şirketlere de açık

Dünya genelinde uygulanan Recognition programının önemine de değinen Toprak, sözlerini şöyle bitirdi: “Şirketlerin işveren markalarını desteklemek, kurum kültürlerine güç kazandırmak hedefi ile tasarlanan ve dünya genelinde uygulanan Recognition programımızı devreye aldık. Recognition programımız, içinde barındırdığı derin analizlerle sadece listeleme ya da ödüllendirme süreçleri ile sınırlı kalmıyor, aynı zamanda şirketlere sunulan detaylı raporlarla kurum kültürünün geliştirilmesi için şirketlere önemli bir içgörü sunuyor.”

Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri listesi:

 

 1. Salesforce
 1. Hilton
 1. Mars, Inc
 1.  Intuit Inc
 1. The Adecco Group
 1. DHL
 1. Mercado Libre
 1. Cisco
 1. Daimler Financial Services
 1. SAS Institute Inc.
11.  National Instruments Corporation
 1. Stryker
 1. SAP SE
14.  Hyatt Hotels Corporation
 1. Cadence Design Systems Inc
 1. AbbVie
 1. American Express
 1. SC Johnson
 1. EY
 1. Admiral Group plc
 1. 3M
 1. Belcorp
 1. Adobe Systems Incorporated
 1. Natura
 1. Scotiabank