koln

“3M Bilimi” Hayatın Her Anında

 

Dünyanın 70 ülkesinde, 60 bin ürünle faaliyet gösteren 3M, birçok alanda kullanılmak üzere 40’ı aşkın farklı kategoride ürünler sunuyor. Otomotiv, Ticari Çözümler, İletişim, Tüketici, Tasarım ve İnşaat, Elektronik, Enerji, Sağlık, Üretim, Madencilik, Petrol ve Gaz, Güvenlik ve Ulaştırma gibi sektörlerde ve direkt kullanıcıya hitap eden ürünlerle çözüm sağlayan 3M, her yıl gelirinin yaklaşık yüzde 6’sını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor.                                                              Aşındırıcılar sektörü dosya kapsamında dergimizin Eylül sayısının konuğu olan 3M Güney Doğu Avrupa Bölgesi Endüstriyel Kanal Lideri Kerem Kürklü ile 3M’in aşındırıcılar sektöründeki faaliyetleri hakkında detaylı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?
3M dünyanın 70 ülkesinde, 60 bin ürünle faaliyet gösteriyor, Türkiye’de ise 1987’den beri operasyonlarını sürdürüyor. 70 ülkede faaliyet gösteren 3M’in dünya çapında 90 bini aşkın çalışanı bulunuyor. 3M küresel düzeyde; Güvenlik ve Endüstriyel Ürün Grubu, Ulaşım ve Elektronik Ürün Grubu, Tüketici Ürün Grubu ve Sağlık Bakım Ürünleri Grubu olmak üzere 4 ana iş grubu ve bu grupların altındaki 26 aktif satış ve pazarlama iş biriminden oluşuyor.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Bu yıl özellikle öne çıkan ürününüz var mı?

3M Otomotiv, Ticari Çözümler, İletişim, Tüketici, Tasarım ve İnşaat, Elektronik, Enerji, Sağlık, Üretim, Madencilik, Petrol ve Gaz, Güvenlik ve Ulaştırma sektörlerinde aşındırıcı ürünler başta olmak üzere 40’ı aşkın farklı kategoride 60 bin ürünümüzle hem endüstriyel anlamda hem de direkt kullanıcıya yönelik çözümler sunuyoruz.

Bu yıl hem sağlam ve uzun ömürlü hem de açılıp kapanabilir bir bağlantı çözümü sunan 3M™ Dual Lock™ öne çıkan ürünlerimizin başında geliyor. 3M™ VHB™ akrilik köpük bant yüzey üzerine yerleştirilmiş birbiri içine geçen mantar kafalardan oluşan Dual Lock™, otobüs, kamyon, raylı sistemler ve özel araçların üretimi, otomotiv iç alan tasarımı, beyaz eşya, marin, iç ve dış alan teşhir uygulamaları gibi birçok sektörde, özellikle de değişim ya da servis ihtiyacı olan tüm uygulama ve parçalarda güvenle kullanılabiliyor.

1000’den fazla kez açılıp kapanabilmeye, sıcak ve soğuk havaya, ıslak ve nemli ortamlara dayanıklı yapısıyla Dual Lock™, kolay uygulanabilme, istenen parçalara rahat ulaşabilme ya da parçaları değiştirebilme, titreşim dayanımı ve yük taşıma kapasitesi sunuyor.

Yıllık üretim kapasiteniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

3M Çerkezköy’deki fabrikasında 3M’in Cubitron II™ teknolojisini barındıran üçgen şeklinde şekillendirilmiş seramik mineralli sonsuz bant zımparalar ve Scotch-Brite™ marka ürünlerimiz üretiliyor. Fabrikamızdaki mevcut kapasite, önemli oranda Türkiye ve EMEA Bölgesi’nin aşındırıcı talebini karşılayabilecek düzeyde.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 3M hangi ülkelere ulaşıyor? Portföyünüze yeni ülkeler eklendi mi?
Türkiye’de 3M’in iki farklı üretim üssü bulunuyor. 3M’in Türkiye’deki yapılanması, dünya çapında tüm ülkelerde uyguladığı yapı ile aynı. Güvenlik ve Endüstriyel Ürün Grubu, Ulaşım ve Elektronik Ürün Grubu, Tüketici Ürün Grubu ve Sağlık Bakım Ürünleri Grubu olmak üzere 4 ana iş grubu ve bu grupların altındaki 26 aktif satış ve pazarlama bölümünden oluşan bir yapımız bulunuyor. 3M 1988’de Scotch-Brite™’ın Türkiye lansmanını yaptı, 1992’de ise ilk üretim tesisini kurduktan sonra Türkiye’de üretime başladı. 3M Türkiye olarak Scotch-Brite’ın yanı sıra, bebek bezinde de bölgede üretim üssü olarak hizmet veriyoruz. Türkiye Ar-Ge Merkezi olarak bebek bezi aparatları ile ilgili 3 patent aldık, önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı geliştirerek sürdüreceğiz.

3M’in olarak bayilik yapılanması

Bayi ağımız sayesinde Türkiye genelinde 3M ürünlerine ulaşabilirsiniz. Bayi yapılanmamızın en güncel durumunu öğrenmek ve çalışmak isteyeceğiniz bayimizi seçmek için www.3m.com.tr adresindeki web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Buradaki bayi veritabanımız sayesinde müşterilerimize en hızlı şekilde bulundukları lokasyona en yakın ve uzman bayiye güvenli bir şekilde ulaşma fırsatı da sunuyoruz.

Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

3M Türkiye “uygulama geliştirme” ekibimiz, satış öncesinde ve sonrasındaki tüm süreçlerde müşterilerimizle birlikte çalışır. İstanbul merkez binamızdaki laboratuvarımızda da yeni ürün ve uygulamalar ile ilgili testler yapıyoruz ve yine bu merkezde kullanıcılara uzmanlarımız tarafından eğitimler veriliyor. Distribütör ve teknik servis ekibimiz tüm Türkiye’de üretim sektörünün daha verimli ve daha üretken olmasına katkı sağlıyor ve yenilikçi çözümler sunuyor.

İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

3M, bilimi hayata uygulayarak, inovasyon yeteneğini 60 bin ürün ile sergiliyor. 3M, her yıl gelirinin yaklaşık yüzde 6’sını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor. 3M’in küresel düzeyde Ar-Ge alanında çalışan mühendis sayısı yaklaşık 11 bin. İnovasyon halen DNA’mızın kritik bir parçasını oluşturuyor. Bilim aslında inovasyonun bir altındaki katmandır. Dolayısıyla, “bilim”i daha geniş kitlelere iletiyoruz. Ancak, müşterilerimize “3M Bilimi”ni göstermemiz gerektiğinde, bunu en iyi inovasyonlarımız yoluyla yapabiliyoruz.

3M Ar-Ge Çalışmalarına Devam Ediyor

Aşındırıcılar, 3M 1902 yılında Amerika’da madencilik firması olarak kurulup, 1905’te ilk mesnetli zımparayı ürettiğinden bu yana 3M’in yeni fikirler ve teknolojilerle sürekli geliştirdiği bir alan. İlk mesnetli zımparanın üretilmesinden sonra 3M, sanayinin ihtiyaçlarını takip ederek piyasada “Skoç” adıyla bilinen “non-wowen” ürün grubunu geliştirdi. Piyasadaki ürüne adına veren 3M™ Scotch-Brite™ markasıyla onlarca yıldır yüzey geliştirme uygulamalarında hizmet veriyor.

Son yıllarda, 3M™, geliştirdiği mikro ve makro – replikasyon teknolojileri ile hassas aşındırmada doğal mineral yerine laboratuvarda üretilmiş piramit mineralleri ile bir devrim yaratan 3M™ Trizact™ ürün grubunu da keşfetti.

Son olarak da seramik mineral teknolojisinde de mikro-replikasyonla üçgen şeklinde kendini bileyen mineralleri buldu ve bunu 3M™ Cubitron II™ markasıyla fiber disk, bant zımpara ve taşlar ile sanayinin hizmetine sundu.

3M’in Cubitron II™ mineralli taşlama-kesme taşları, bant zımparalar, teknik taşlar ve yepyeni seramik mineralleri konusundaki yoğun Ar-Ge çalışmaları devam ediyor.

Aşındırıcı sektörünün Türkiye’deki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye’de aşındırıcı kullanımı ağırlıklı olarak kamu destekli mega projeler, inşaat sektörü ve metal işleme sektörlerinde yoğunlaşıyor. Birçok diğer sektörde olduğu gibi konstrüksiyon ve inşaat aşındırıcı kullanımında lokomotif sektör olarak değerlendirilebilir. Türkiye’deki aşındırıcı sektörü de pazar ihtiyacına paralel olarak yüzey hassasiyeti göreceli olarak daha düşük taş ve flap üzerine yoğunlaşıyor. Diğer dünya ülkeleri ile kıyaslandığında sektördeki gelişimi olumlu bulmakla birlikte; sektörün yüzey hassasiyeti gerektiren işlemlerde çok daha gelişebileceğini, bu alanda önemli bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Yerli, yabancı birçok aşındırıcı üreticisi Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Sektördeki en büyük problemlerden ilkini kullanılan aşındırıcı ürünlerinde iş güvenliği açısından bir standardizasyonunun olmaması, ikincisini de de katma değer ve verimlilik odaklı ürün seçimlerinde yeterli bilinç seviyesinin oluşmamış olması olarak belirtebiliriz .

Uygulama konusunda operatörlere eğitimler de veriyoruz

Sıklıkla yanlış uygulamalara rastlanılması ve kalite standartlarına sahip olmayan ürünlerin işletmelerde kullanılması ciddi iş güvenliği risklerine yol açıyor. Bu da iş kazalarına ve üretim kalitesinin düşmesine sebep olabiliyor. Bunları önlemek adına, müşterilerimizin standartlara uygun olan ürünleri kullanmalarını ve ürün seçimini yaparken teknik şartnamelere bağlı kalmalarını tavsiye ediyoruz. Tabii ki eğitim ile doğru ürünün doğru uygulamada kullanılması garanti altına alınmalı. 3M™ olarak çalışmaya başladığımız tüm işletmelerde aşındırma teknolojisi ve ürün-uygulama konusunda operatörlere eğitimler de vererek sektörde eksik ya da yanlış bilgilerden kaynaklanan iş güvenliği sorunlarının önüne geçmeye çalışıyoruz.

Sektörel anlamda 2019’un ilk yarısını nasıl değerlendirirsiniz?

Hem firmamız hem de sektör açısından 2019’un istikrarlı geçtiğini söyleyebiliriz. 2019 yılı ilk 6 ay boyunca stabildi. 4. çeyrekte özellikle ihracat odaklı sektörlerde iş yoğunluğunun daha da artacağını ve hizmet ettiğimiz ana endüstriler açısından büyüme daklı bir döneme gireceğimizi öngörüyoruz. 3M olarak bu dönemde daha hızlı üretim yapmak veya daha uzun ömürlü ürünler kullanmak isteyecek müşterilerimiz için çözümlerimizi sunmaya devam edeceğiz.