koln
Panasonic Life Solutions Türkiye

“2020’de Portföyümüzü Yeni Ürünlerle Zenginleştirmeye Devam Edeceğiz”

Panasonic Life Solutions Türkiye adına Kurumsal Marka Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Aysel Daysal Özaltınok ile 2019 değerlendirmesini ve 2020 yılı hedeflerini konu alan kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Özaltınok Panasonic’in 2019 yılında ihracat alanında yaptığı çalışmalar ve 2020 yılında pazara sunmayı planladıkları ürünler hakkında okuyucularımıza bilgiler verdi.

Dış pazarlar (ithalat-ihracat) anlamında 2019 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bugün itibarı ile 60’tan fazla ülkeyi kapsayan oldukça geniş bir coğrafyada ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. İhracat pazarlarımızı genel olarak 4 ana bölgede değerlendiriyoruz. Bu bölgeler Rusya, Ukrayna, Avrupa ve AMEA dediğimiz Asya, Afrika ve Orta Doğu ülkelerini kapsayan bölgelerdir. Pek çok ülkede ise pazarın önemli oyuncuları arasında yer alıyoruz. Rusya ve Ukrayna satış temsilciliklerimiz ile satış ve dağıtım kanallarını yerinden yönetiyoruz. Avrupa’da ise aralarında Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, İsveç ve Polonya gibi ülkelerin yer aldığı çok sayıdaki ülkede Panasonic ve VİKO markalı ürünlerimiz pazarda yer almaktadır. Avrupa pazarlarındaki daralmayı AMEA olarak nitelendirdiğimiz Asya, Orta Doğu ve Afrika ülkelerine odaklanarak telafi ettik ve Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Kosova, Angola gibi ülkelerdeki güçlü pozisyonumuzu başarı ile sürdürüyoruz.

 2020 yılındaki hedef ve projelerinizden bahseder misiniz?

Önümüzdeki süreçte portföyümüzü, anahtar-priz pazarında standarttan lüks segmente kadar geniş bir yelpazede yeni ürün serileri ile zenginleştirmeye devam edeceğiz. Ayrıca, Panasonic ürün gamında yer alan birçok yeni ürün ve çözümü zaman içerisinde müşterilerimizin beğenisine sunmayı planlamaktayız. Bunlar arasında çok önem verdiklerimizin başında LED aydınlatma ürünlerinin geldiğini söyleyebilirim. Bunun yanı sıra, enerji verimliliğine önemli katkılar sağladığını düşündüğümüz akıllı bina otomasyon sistemleri, akıllı sayaçlar ve uzaktan okuma sistemleri, lüks segment anahtar priz serileri gibi bazı ürün ve çözümlerimizin mevcut pazarlarımızdaki performansının artırılması ve Panasonic’in hakim olduğu pazarlara sunulması bizlere heyecan veren önemli bir sinerji noktası olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki döneme umutla bakıyor ve sektörümüz için daha hareketli günler bekliyoruz. 2020 yılında da karlı ve sürdürülebilir büyüme hedefi ile yenilikçi, çevreye duyarlı ve tasarruflu ürünler sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.